ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ چیست؟ + مزایای بازاریابی ایمیلی در سال ۱۴۰۱

()

ایمیل مارکتینگ چیست؟ زمانی که سری به صندوق پست الکترونیکی خودمان می‌زنیم با دنیایی از ایمیل های مهم و غیر‌مهم روبرو می‌شویم و اکثر ما، همیشه مشتاق خواندن ایمیل‌های مهم هستیم. دسته‌ای از این ایمیل‌های مهم معمولا اطلاعات ضروری برای ما به همراه دارد که به شدت حیاتی هستند. دسته دیگری از ایمیل‌های مهمی که دریافت می‌کنیم، ایمیل‌هایی است که قبلا خودمان درخواست کرده‌ایم برایمان ارسال شوند! مثل اطلاع از جشنواره‌های فروش، اطلاع از زمان و مکان رویدادی مهم و…

این ایمیل‌ها راز و رمز‌های زیادی را در خود جای داده‌اند که در ادامه با آنها آشنا خواهیم شد.

 

ایمیل مارکتینگ چیست؟

ایمیل مارکتینگ در واقع یکی از روش‌های جذاب تبلیغات اینترنتی به حساب می‌آید و به نوعی سبکی از بازاریابی مستقیم است که با کسب اجازه مستقیم از صاحب ایمیل رخ می‌دهد. در این روش بازاریابی، مخاطب به صورت آگاهانه ایمیلش را در اختیار ما قرار می‌دهد تا از مزایای این کار استفاده کند.

به عنوان مثال زمانی که به مخاطب تخفیفی در ازای ارائه ایمیلش پیشنهاد کنیم قطعا با کمال میل این کار را انجام خواهد داد و یا زمانی که به منظور اطلاع‌رسانی در مورد زمان شروع جشنواره فروش از مخاطب می‌خواهیم که ایمیلش را وارد کند در واقع اولین قدم ایمیل مارکتینگ را انجام داده‌ایم.

مسئله مهم این است که تنها زمانی می‌توانیم ایمیل مارکتینگ را انجام دهیم که مخاطب به صورت آگاهانه ایمیلش را در اختیار ما قرار داده باشد، نه اینکه از طریق خرید ایمیل کاربران مختلف سعی کنیم بازاریابی ایمیلی۰۰ را انجام دهیم.

ایمیل مارکتینگ چیست؟

 

تاریخچه ایمیل مارکتینگ

۴۱ سال پیش زمانی که گری توئرک برای ۴۰۰ نفر از مشتریان شرکت DEC ایمیلی ارسال کرد و به واسطه آن به فروش ۱۳ میلیون دلاری دست یافت، مفهوم ایمیل مارکتینگ متولد شد.

زمانی که استفاده از اینترنت فراگیر شد و به بخشی از زندگی مردم تبدیل شد، سرویس ایمیل Hotmail به عنوان اولین سرویس ایمیل تحت وب فعال شد و به صورت رایگان خدماتش را ارائه داد تا با این کار هزینه های بازاریابی حضوری و تلفنی را کاهش دهد.

تاریخچه ایمیل مارکتینگ

 

مزیت‌های ایمیل مارکتینگ

اما مزایای ایمیل مارکتینگ برای کسب‌وکارهای گوناگون چیست و چطور می‌تواند باعث پیشرفت سیستم بازاریابی کسب‌وکارمان شود؟

در ادامه به بررسی مزایای ایمیل مارکتینگ خواهیم پرداخت

 

۱- نرخ بازگشت سرمایه (ROI) معقول و مناسب

این روزها با توجه به شرایط نابسامان اقتصادی کشور، مدیران کسب‌وکارهای کوچک و متوسط از طرفی علاقه شدیدی به کاهش هزینه‌ها دارند و از طرفی دوست دارند به صورت شفاف متوجه میزان سرمایه‌گذاری خود در کانال‌های متفاوت بازاریابی شوند. ایمیل مارکتینگ اگر به صورت حرفه‌ای و دقیق انجام شود می‌تواند برای این دسته از مدیران بسیار جذاب باشد زیرا بازگشت سرمایه بسیار مناسبی دارد.

 

۲- دریافت بازخورد با سرعت بالا

اگر محتوای ایمیل ارسالی به خوبی تنظیم شده باشد می‌تواند تنها پس از دقایقی بعد از ارسال، نتایج آن را مشاهده کرد.

به عنوان مثال زمانی که ایمیلی به منظور آغاز جشنواره فروش برای مشتریان خود ارسال می‌کنید تنها چند دقیقه لازم است که خرید توسط مشتریانتان آغاز شود.

 

۳- کم هزینه و سریع

به لطف سیستم‌های ایمیل مارکتینگ حرفه‌ای، تمام چیزی که برای بازاریابی ایمیلی نیاز دارید یک متن خوب و یک لیست ایمیل است. تمام!

 

۴- شخصی‌سازی باورنکردنی

بازهم به لطف سیستم‌های ایمیل مارکتینگ شما حتی می‌توانید مشخصات مخاطبتان را هم به صورت داینامیک در ایمیل بیاورید و ایمیل‌های ارسالی را طوری برنامه‌ریزی کنید که کاملا برای مخاطبانتان جذاب باشد. حتی کاربر می‌تواند تصمیم بگیرد دوست دارد چه ایمیل‌هایی را دریافت کند و تمایل به دریافت چه ایمیل‌هایی ندارد.

۵- تحلیل رفتار مخاطب

سیستم‌های ایمیل مارکتینگ تا اطلاعات بسیار دقیقی از رفتار کاربرانتان به شما می‌دهند. شما می‌توانید ببینید چند درصد از ایمیل هایی که ارسال کرده‌اید توسط مخاطبانتان باز شده‌اند، چه تعداد از مخاطبانتان روی دکمه یا لینک ایمیل کلیک کرده‌اند و…

این اطلاعات به شما کمک می‌کند که به صورت مداوم کمپین‌های ایمیل مارکتینگ خودتان را بهبود دهید تا نرخ تبدیل را بالاتر ببرید.

 

منتظر آپدیت این مقاله و اعلام مزایا و معایب ایمیل مارکتینگ در سال ۱۴۰۱ باشید…

این مقاله تا چه حد برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرای ثبت شده:

این مطالب را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

دانلود

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟